Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
18.05.2023

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından üç yıldır başarı ile yürütülen Ulusal Staj Programı’nda 407.319 öğrencinin yer aldığı stajyer havuzu 13 Nisan itibarıyla işverenlerin erişimine açıldı.

2023 yılı için; 150 bini kamuda 150 bini özel sektörde olmak üzere 300 bin gence staj imkânı sunulmasını hedefleyen Programa; ülkemizdeki 204, KKTC’deki 15 ve 33 farklı ülkedeki 147 üniversiteden başvuru gerçekleşti.

Stajyer havuzunun açılması ile özellikle kamu kurumlarının yoğun ilgi gösterdiği Program’da ilk birayda 200 binin üzerinde staj teklifi gönderildi. Gelen teklifleri kabul eden 100 binden fazla genç staj yapacağı kurumu kesinleştirdi. 81 ilde teşkilatları ile faaliyet gösteren kurumlar, ülkemizdeki tüm üniversitelerden 432 farklı bölümdeki öğrenciye istedikleri ilde staj imkânı sağladı. Kamu kurumlarında Ulusal Staj Programı stajyerlerine ödenecek ücret ise bu yıl için asgari ücret olarak belirlendi.

Staj imkânlarının fırsat eşitliği, şeffaflık ve liyakat ilkeleri doğrultusunda sunulduğu Ulusal Staj Programı, işverenlerin teklif gönderebilmesi için 2023 yılı sonuna kadar erişime açık kalacak.Gençlerimizin iş hayatını henüz öğrenciyken deneyimlemelerini hedefleyen Program’da yer alan kamu ve özel sektörden 6 binin üzerinde işveren ise staj tekliflerini hızla göndermeye devam ediyor.

STAJYER EĞİTİMLERİ YTNK.TV’DE

Stajyer havuzunda yer alan tüm öğrenciler, uzman kurumların hazırladığı ücretsiz eğitimler ile kariyer yolculuklarında destekleniyor. Program kapsamında kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarında staj yapacak her bir genç, başta “İş Sağlığı ve Güvenliği” olmak üzere sertifikalı iş yaşamına hazırlık, farkındalık, kişisel gelişim ve iletişim eğitimlerini YTNK.TV üzerinden alıyor.

LİYAKAT ESASLI DEĞERLEME YÖNTEMİ

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Program’a başvuru yapan her bir üniversite öğrencisi, liseden lisans son sınıfa kadar gerçekleştirdikleri uzun dönemli çalışmalar ve sergiledikleri performans üzerinden değerlendi. Yenilikçi ve objektif yöntemler ile değerlenen her bir öğrenci için“Akademik/Mesleki”, “Sanatsal/Sosyal” ve “Sportif” alanlardaki yeterlilik puanları hesaplanarak “Aday Profillerine” eklendi.

Adayların profili; işverenlerin erişim sağlayabileceği stajyer havuzuna kimlik ve iletişim bilgileri gizlenerek aktarıldı. Böylece işverenler, adayların kişisel bilgilerini görmeden, yetkinliklerine dayanan değerleme puanlarına göre teklif gönderdi.

DEPREMDEN ETKİLENEN ÖĞRENCİLERİMİZE ÖNCELİKLİ STAJ İMKÂNI

Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremden etkilenen öğrencilerimizi de desteklemek için Program’da yeni düzenlemeler yapıldı. Ulusal Staj Programı’na deprem bölgesindeki üniversitelerden başvuran veya ikameti deprem bölgesinde bulunan 75 binden fazla gencimize, kamu kurumlarında, istedikleri ilde öncelikli staj imkânı sağlandı. İlk ay içinde bu öğrencilerimize yaklaşık 45 bin staj teklifi gönderildi ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor.

PROGRAM BU YIL DA DÜNYA’YA ÖRNEK OLDU

Uygulandığı her yıl, uluslararası çatı kuruluşların dikkatini çekerek örnek gösterilen Program bu yıl da; OECD 2023 Türkiye Ekonomik İnceleme Raporu’nda ve OECD Dijital Devlet İncelemesi Türkiye Raporu’nda sağladığı fırsat eşitliği, şeffaf süreçleri ve liyakati temin eden yetkinlik temelli değerleme yöntemi ile örnek gösterildi. En değerli varlığımız olan gençlerimizi ülkemizin kalkınma vizyonu ve hedefleri doğrultusunda, iş hayatına hazırlayan Program, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından her yıl düzenlenmeye devam edecek.

DETAYLAR

Başvuru yapan öğrenciler, staj tekliflerini Kariyer Kapısı Platformu’ndan (kariyerkapisi.cbiko.gov.tr) takip edip süreci yürütebilecek; gelişmeleri ise Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ve Ulusal Staj Programı resmi Twitter, LinkedIn, Instagram, Facebook hesapları (@tccbiko - @ulusalstajprg) üzerinden takip edebileceklerdir.

Tüm Haberler
Diğer Haberler