Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Mezunların iş gücü piyasası performanslarını değerlendirmek ve bu değerlendirmelerin tercih danışmanlığı ile mesleki danışmanlık faaliyetlerinde kullanılabilmesini sağlamak üzere geliştirilen web tabanlı bir kariyer bilgi sistemidir. Danışman Bilgi Sistemi (DABİS), 123 bölüm ve 48 meslekli alanın 18 farklı iş gücü piyasası performans göstergesi üzerinden gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre ortaya çıkan istihdam profillerini içermekte ve 42.000+ kariyer danışmanının hizmetine sunmaktadır.

Mezunların iş gücü piyasası performanslarını 18 gösterge üzerinden değerlendiren LİSE-VERİ ve ÜNİ-VERİ projeleri ile kariyer danışmanlığı desteğinin bir araya gelmesiyle oluşturulan DABİS, genç yeteneklerin ortaöğretim ve yükseköğretim süreçlerine geçiş yaparken modern, kanıta dayalı tercihler yapma imkanını sunmaktadır. Ortaöğretim kademesinde “mesleki alan bazında”; yükseköğretim kademesinde “bölüm bazında istihdam verileri içermektedir.

Kariyer danışmanlığı hizmeti almak isteyen ortaokul, lise, üniversite öğrencileri ve mezunlarının yararlanabilmesi için sisteme tanımlı psikolojik danışman ve rehber öğretmenler, iş ve meslek danışmanları gibi meslek uzmanları tarafından kullanılmaktadır ve yıl boyu kullanıma açıktır.

Kariyer danışmanları, kendileri için özel olarak tanımlanan kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş sağlayabilir. Danışmanlar, ‘DABİS Rehber başlığına tıklayarak çıkan "Ortaöğretim" ve "Yükseköğretim" sekmelerinden danışmanlık yaptıkları düzeyi seçebilir; “Yeni Öğrenci Kaydet/Düzenle” sekmesinden öğrencilerinin bilgilerini kaydedebilir ve “Kayıtlı Öğrenci” sekmesinden öğrenciyi seçerek hizmet vermeye başlayabilir. Öğrenci ve mezunlar, “Öğrenci /Mezun Kaydı” sekmesinden DABİS’ e kayıt olarak “Öğrenci Kodu” edinebilmekte ve bu kod ile Türkiye’nin her yerinden DABİS'e kayıtlı danışmanlara giderek kariyer danışmanlığı hizmeti alabilmektedir.

DABİS ile ilgili detaylı bilgi edinmek için soru, talep ve görüşlerinizi dabis@cbiko.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.

DABİS için tıklayınız.